Anaokulu Çağındaki Çocukların İhtiyaç Duyacağı Sosyal Yetenekler

Anaokulu Çağındaki Çocukların İhtiyaç Duyacağı Sosyal Yetenekler


Yazının Kategrosi: haberler | Kütüphane | Rehberlik

Anaokulu Çağındaki Çocukların İhtiyaç Duyacağı Sosyal Yetenekler

Çocuğunuzun anaokuluna hazır olduğunu gösteren işaretler nelerdir?

Anaokuluna başlamak her çocuğun hayatında önemli bir dönüm noktasıdır ancak çocuğunuzun buna hazır olduğundan emin olmak önemli bir adımdır. Amerika’da amaçlar ve ölçütler eyaletten eyalete değişebilir ama beklentilerin ne olabileceğine hazırlanmak en iyisidir.

Ebeveynler, çocukları gereken sosyal yeteneklere sahip mi değil mi anlamak için okul yöneticilerine ve olası anaokulu öğretmenine danışmak isteyeceklerdir.

Anaokulu Çağındaki Çocukların İhtiyaç Duyacağı Sosyal Yetenekler

Anaokulu Çağındaki Çocukların İhtiyaç Duyacağı Sosyal Yetenekler

Çocuktan hem akademik yılın başında hem de sonunda nasıl davranması beklendiğini bilmek önemlidir. Bu demek değil ki her çocuk anaokulu süresince melek gibi davranmalı; ancak geçişi tamamlamadan önce sahip olmaları gereken bazı temel yetenekler var.

Önemli bir not: Ebeveynler anaokulu listesine ne kadar hakim olsalar da bir çocuğu bu konuşmaya dahil etmeyip onu sıkmamak en iyisidir. Hali hazırda gergin olmaları çok mümkün daha fazla endişelenmemeliler.

Ebeveynlerin üzerine düşünebilecekleri birkaç öneri:

Sosyal etkileşim açısından, anaokuluna hazır bir çocuğun diğerleriyle iyi geçinebiliyor ve rahat rahat oynayabiliyor olması, birlikte olmayı ve paylaşmayı bilmesi (hem fiziksel objeleri hem de fikirler) gerekir. Bazı çocuklar, özellikle kardeşleri olmayanlar, diğerlerine ısınma konusunda daha yavaş kalabilir, en azından şarkı söyleme, dans etme, konuşma gibi grup aktivitelerine katılmaya istekli olmaları iyi olur.

Çoğu zaman, anaokulundaki bir çocuğun öğretmenini ve diğer öğretmenleri dinlemesi, yönergeleri takip etmesi ve dikkat göstermesi, özellikle grup ortamında biraz olsun kendini kontrol edebilmesi beklenir.

Anaokulu öğrencilerinin öğrenmesi gereken en zorlu becerilerden biri, sınıf onlar için yeni bir ortam olduğundan, resmi bir çalışma alışkanlığı geliştirmektir.

Okul yılının sonunda, çocuklar bir görevi tamamlayabilmeli ve öğretmenden gelen talimatları izleyebilmeli, kalemler ve boya kalemi gibi malzemeleri kullanmalı ve bazı görevlerde bağımsız olarak çalışabilmelidir.

Eyaletlerin birçoğunda, anaokulu öğrencilerinden okuma yazma bilmeleri beklenmez, ancak sene sonuna kadar harf ve sayıların temel tanımlarına sahip olmaları, isimlerini yazabilmeleri ve heceleyebilmeleri ve ondan geriye ve ileriye doğru sayabilmeleri gerekmektedir.

Okul ve öncesi dönemde olan ve günlük bakım isteyen çocuklar için bile, anaokulu rutinlerini kısmen de olsa değiştirecektir. Bu nedenle çocuklarda endişe oluşması beklenebilir, ancak okul yönetimi ile birlikte çalışarak ve çocuğunuzu bu deneyime kucak açması konusunda cesaretlendirerek, anaokullarını çoğu çocuk için keyifli bir deneyim yaşadıkları bir ortam haline getirebilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
Bizi Twitterda Takip Edin

Türkiye Üstün Zekalılar Yüksel Eğitim ve Gelişim Vakfı

Tüzyev Vakfı olarak, Wisc-R, Wisc-4, Torrence ve Standford Binnet testlerini uygulayan, değerlendiren ve bu testlerde Üstün Zekalı, Üstün Yetenekli ve/veya Üstün Potansiyelli olarak tanılanan çocukların eğitimini dünya standartlarında uygulayan bir vakıftır.