öfke kontrolü

Çocuğunuzun Kendi Kendine Olan Negatif Konuşmasına Nasıl Cevap Vermelisiniz?


Yazının Kategrosi: haberler | Kütüphane | Makaleler | Rehberlik

Çocuğunuzun Kendi Kendine Olan Negatif Konuşma sına Nasıl Cevap Vermelisiniz?

 

Çocuğunuz Negatif Konuşma, düşünme durumuna geçmiş, Çocuğunuz yemek masasında “Çok aptalım” diye söyleniyor.  Yumruğunu masaya vuruyor ve homurdanıyor. Bir kompozisyon ödevi üzerinde çalışıyor. Yazmak kolay gelmiyor. Kağıdındaki silgi tozları daha önceki girişimlerinden memnun olmadığını gösteriyor.

“Aptal değilsin, tatlım” diyorsunuz sakince.

Kağıdı buruşturuyor ve bağırıyor, “Evet, öyleyim! Çok aptalım! En kötüsü benim!”

Başınızı ellerinizin arasına alıyorsunuz.

Dramatik mi olmaya çalışıyor? Gerçekten aptal olduğunu mu düşünüyor?

mozaik-tüzyev

üstün zekalılar okulu

 

Negatif Konuşmalara Nasıl Cevap Vermelisiniz?

Negatif konuşmalar çocuğunuzun ağzından döküldüğü zaman, ilk tepkiniz buna bir son vermek üzerine olur. Çocuğunuza güvence vermek veya onu düşünce şeklinin kusurlu olduğuna ikna etmek istersiniz.

Maalesef, sözleri duygularıyla uyuşuyor olabilir. Sizin iddia ettiğiniz gibi “sevimli” ya da “harika hissetmiyor, aksine “aptal”, “salak” ve “dünyadaki en kötü çocuk” gibi hissediyor olabilir.

Düzeltmek üzerine hamle yapacağınıza, altta yatan hisse ve iç çatışmalarına değinmek için şu fikirleri kullanabilirsiniz.

 • Empati: Kendinizi onların yerine koyun ve ne hissediyor olabileceklerini anlamaya çalışın. “Şu kompozisyon ödevi epey zorlayıcı değil mi?” ya da “Vay canına, öfkeli görünüyorsun!” Eğer ne söyleyeceğinizi bulamazsanız “Bu zor gözüküyor” ya da “Sarılmak ister misin?” gibi basit cevaplarla başlayın.
 • Meraklanın: Bazı çocuklar sorunu sözlere dökmede problem yaşar. Sorunu birlikte keşfetmeye başladığınızda, onları gerçekten rahatsız eden konunun ne olduğunu anlayabilirler. “Bugün bu ödev seni neden bu kadar yanıltıyor merak ediyorum.” ya da “Bütün kompozisyon ödevleri seni zorluyor mu yoksa sadece bu mu?”
 • Senaryoyu Yeniden Yazın: Keşfettikten sonra denenecek yeni tabirler üzerinde birlikte çalışabilirsiniz. Çocuğunuz “Yazmak çok zor. Ben aptalım” demektense “Yazmak üzerine çok çalışıyorum” ya da “Hata yapmak öğrenmenin bir parçası”; hatta “Anne, bu ödev yüzünden çok öfkeliyim” bile diyebilir.
 • Sorunları Birlikte Çözün: Soruna çözüm üretmeye ya da onları sizin için doğru olan cevaba yönlendirmeye yönelik güdüye direnin. Takım olarak çalışın. Bazen çabuk ya da kolay bir çözüm bulmak mümkün değildir çünkü cevap “Çalışmaya devam etmeliyim” ya da “Hedefim için çalışıyorum” olabilir.
 • Düşünce ve Hislerinizi Zorlayın: Hisler gelir ve geçer, onlar sizi tanımlamaz. Çocuğunuz sevimsiz hissedebilir ama bir şeyi hissetmek onun doğru olduğu anlamına gelmez. Bir insan zorlanabilir ve bu onun aptal olduğu anlamına gelmez. Çocuğunuzun zorlu bir şeyi başardığı ve heyecanlı ya da özgüvenli hissettiği zamanlardan bahsedin.

Konuşmalarınızı basit tutun, her şeyi bir kerede söylemeye çalışmayın

Çocuğunuza yardım etmeye heveslisiniz ancak eğer negatif bir ruh halinde biri için pozitif ve güven verici yorumları kabul etmek her zaman kolay olmayabilir. Başlarda direnmesine şaşırmayın; özellikle çocuğunuz olaylara farklı açılardan bakmaya açık değilse.

 

Başka Ne Yapabilirsiniz?

Aşağıdaki ipuçlarını kullanıp destek ve teşvik dolu bir ortam yaratmali; öfke kontrol

öğretmelisiniz.

 • Seçenek Sunun: Gün içinde çocuğunuzun kıyafetlerine, öğle yemeklerine ya da ödevlerini nerede yapacaklarına karar vermek gibi seçenekleri olmasını sağlayın. İyi seçimler için iyi geri bildirimler verin ve eleştirilerinize dikkat edin! Eğer onlara seçenek sunuyorsanız, negatif yorumlarınızı kendinize saklayın.
 • Kusurları Benimseyin: Herkes hata yapar – siz bile! Hatalar karşısında kaygısız yorumlar yapmaya çalışın “Tüh! Süt döküldü! Hadi silelim!” Öfkeyle başa çıkmak için sağlıklı yollar geliştirin, bağırdığınız zaman özür dileyin ya da yanlış anlaşılmadaki payınızın farkına varın.
 • İyiye odaklanın: Kusur aramak ya da sürekli değişmesi, temizlenmesi, düzelmesi gereken şeylere odaklanmak yerine boş vermeyi öğrenin. İlişki inşa etmek ya da onarmak temiz bir yatak odasından daha kıymetli olabilir. Her negatif yorumunuz için beş tane pozitif yorum yapmaya çalışın.
 • Bağımsızlığı Teşvik Edin: Çocuklar ebeveynlerinin onlara doğru kararlar verme ya da odaklanma konusunda yardım etmelerine ihtiyaç duyabilir ancak bu şekilde sürekli yönlendirme “Kendi başına yapamazsın” imajını destekler. Beyin fırtınası ya da birlikte sorun çözme, çocuğunuzun fikrini sorun ya da çözüm önermesini sağlayın.
 • Azme Kıymet Verin: Bir engelin altından kalkabilmek ya da hedefe yaklaşmak gibi başarıya giden küçük adımlara odaklanın. “Bu konu üzerinde çok sıkı çalışıyorsun…” ya da “Bunun için çok çaba harcadın!” gibi cümleler çocuğunuzun, en sondaki ödül yerine süreçteki yararı görmesini sağlayacaktır.
 • Başa Çıkma Yeteneklerini Geliştirin: Çocuğunuzlar başa çıkma ve sakin olma yetenekleri konusunda çeşit sağlayın, derin nefes alma ve pozitif, yardımcı mantralar yaratma üzerinde çalışın. Çocuğunuzun hazırlıklı olması ve heves kıran düşünceler ya da öfkelendirici durumlarla başa çıkmayı bilmesi için bu yetenekleri alıştırma yapın.
 • Destek Arayın: Eğer çocuğunuzla bir süredir çalışmanıza rağmen kendilerine yönelik negatif tutumları sonlanmadıysa ya da çocuğunuz kendilerine ya da başkalarına zarar vermekle tehdit ediyorlarsa yerel bir sağlık merkezinden yardım istemenin zamanı gelmiş olabilir. (Eğer çocuğunuz intihara yatkınsa, lütfen hızlıca yardım alın.)

 

Başınızı kaldırdığınızda çocuğunuzla göz göze geleceksiniz.

“Bu çok sinir bozucu bir ödev gibi duruyor.”

“Evet.” diye cevap verecek.

“Nasıl yardımcı olabilirim?” diye soracaksınız.

Omuz silkerek, “Benim yerime sen yapabilirsin.” diyecek.

İkiniz de güleceksiniz.

Bu durum ödevi değiştirmeyecek ama en azından “aptal” kelimesini duymadan bu konu hakkında konuşabiliyor olacaksınız.

 

 

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
Bizi Twitterda Takip Edin

Türkiye Üstün Zekalılar Yüksel Eğitim ve Gelişim Vakfı

Tüzyev Vakfı olarak, Wisc-R, Wisc-4, Torrence ve Standford Binnet testlerini uygulayan, değerlendiren ve bu testlerde Üstün Zekalı, Üstün Yetenekli ve/veya Üstün Potansiyelli olarak tanılanan çocukların eğitimini dünya standartlarında uygulayan bir vakıftır.