Çocuğunuzun Üstün Zekalı Olduğunu Kaç Yaşında Saptayabilirsiniz

Çocuğunuzun Üstün Zekalı Olduğunu Kaç Yaşında Saptayabilirsiniz?


Çocuğunuzun Üstün Zekalı Olduğunu Kaç Yaşında Saptayabilirsiniz?

Soru: Çocuklarda üstün zeka kaç yaşında saptanabilir?

Çocuklarda üstün Zekanın kaç yaşında saptanabileceğini merak ediyorum. Kızım, daha 7 aylıkken kendini dik tutabilen, kısa mesafelerde “dolaşabilen” ve vedalaşırken el sallayan atik bir solucan. Baş parmağı ve işaret parmağı ile cipsleri alabiliyor. Oldukça aktif ve meraklı. Bu kadar küçük bir yaşta çocuğun üstün potansiyelli olup olmadığını söylemek mümkün mü?

Cevap: Bir çocuğun üstün zekalı olup olmadığı bazen bebeklik de dahil olmak üzere çok küçük yaşlarda anlaşılabilir. Bebeklerde üstün potansiyel işaretleri daha az uyku ihtiyacı ve alışılmamış atiklik olabilir. Bazı çalışmalar üstün potansiyelli çocuklarda uyarılma ihtiyacının görüldüğünü söyler.
Üstün zekalı yeni yürümeye başlayan çocuklarda da görülebilir. Küçük üstün potansiyelli çocukların özellikleri fazla enerji ve yoğun meraklılığı içerir. Üstün potansiyelli çocuklar gelişimsel dönüm noktalarına diğer çocuklardan daha önce ulaşırlar. Bu konuşmaya ya da yürümeye daha önce başlayabilecekleri anlamına gelir. Ancak bütün üstün potansiyelli çocuklar bu süreçleri erken yaşamaz. Hatta bazen geri kalmış gözükebilirler. Örneğin; bazı üstün potansiyelli çocuklar iki yaşına gelene kadar konuşmayabilir.
Eğer ne aradığınızı biliyorsanız, bir çocuğun üstün potansiyelli olduğunu oldukça erken saptayabilirsiniz.

 

Peki ya Test Etmek?
Bebeklerin üstün potansiyellilik açısından test edilmesi mümkün değildir, ancak okuyamayan ama konuşabilen genç çocukları test etmek mümkündür.

Bu test, Wechsler Anaokulu ve Birincil Zeka Ölçeği (WPPSI) gibi sözel olmayan zeka testleriyle yapılabilir. 5-16 yaşlarındaki çocuklar, WISC-IV kullanılarak test edilebilir.

 

Teknik olarak, çocuğunuzu iki yaşında test edebilirsiniz. Fakat benim sorum her zaman, “Neden istersiniz?” olacaktır. Çocuğunuzun üstün potansiyelli olduğunu öğrendiyseniz, çocuğunuza farklı bir muamele uygulamamalısınız. Potansiyelinin ortalama bir değerde olduğunu öğrendiyseniz, o zaman da çocuğunuza daha farklı davranmamalısınız.

Ne yazık ki, bu kadar basit değil. (Üstün potansiyelli çocukların nesi var?) Öncelikle, IQ puanlarının çocuğun yaşı en az 5 ya da 6 olana kadar stabil olmayacağını aklınızda tutun. Bu, çocuğunuzun iki yaşında aldığı puanın oldukça farklı olabileceği anlamına gelir. İkinci olarak, o kadar zekidir ki, sekiz yaşında ya da daha büyük olduğunda bir IQ testi alırsa, o test sonuçlarının tavan yapma ihtimali artırır. Bu ihtimalin artması, sonucun yanlış olabileceği anlamına gelir (çok düşük).

 

Bu, üstün zekalı bir çocuğa IQ testi yapılması için en uygun zamanın beş ile sekiz yaş arasında olduğu anlamına gelir. Çocuğunuzun üstün potansiyelli olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız – istemiyorsanız, o yıllar testlerin yapılması için iyi bir yıl olacaktır. Çocuğunuzu bu süre boyunca test ettirme ihtiyacınız olduğunu düşünmeseniz bile, yine de yaptırmak iyi bir fikir olabilir.

 

Kafa karıştırıcı mı? Evet. Ancak hatırlamanız gereken önemli noktalar şunlardır:

 

1. Üstün potansiyel belirtileri çok küçük çocuklarda, hatta bebeklerde görülebilir.
2. Bu testi çocuğunuzun ne kadar akıllı olduğu konusunda övünmek adına yaptırmak istiyorsanız, yaptırmayın.
3. Üstün potansiyelli çocuğunuzun özel ihtiyaçlarını destekleyici sorunlarla karşılaşıyorsanız, testi yaptırın.
4. Çocuğunuzun üstün potansiyelli olduğundan şüpheleniyorsanız ve daha sonra okulda buna dair bir “kanıt” olması gerekebileceğini düşünüyorsanız çocuğunuzu test ettirin, ancak çocuğunuz beş ile sekiz yaşına gelene bekleseniz daha iyi olabilir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
Bizi Twitterda Takip Edin

Türkiye Üstün Zekalılar Yüksel Eğitim ve Gelişim Vakfı

Tüzyev Vakfı olarak, Wisc-R, Wisc-4, Torrence ve Standford Binnet testlerini uygulayan, değerlendiren ve bu testlerde Üstün Zekalı, Üstün Yetenekli ve/veya Üstün Potansiyelli olarak tanılanan çocukların eğitimini dünya standartlarında uygulayan bir vakıftır.