Kaygı matematikte başarılı olan öğrencilerin bile test sonuçlarını etkiliyor

Kaygı matematikte başarılı olan öğrencilerin bile test sonuçlarını etkiliyor


Yazının Kategrosi: Blog | Eğitim | Genel | Rehberlik

Kaygı matematikte başarılı olan öğrencilerin bile test sonuçlarını etkiliyor

UChicago’da yapılan araştırmada duygu ve başarı arasında bir bağ olduğu bulundu.

.

UChicago araştırmacılarının bulduklarına göre öğrenci matematikte ne kadar başarılıysa, kaygı yüzünden performansının düşmesi ihtimali o kadar artıyor.

Matematik kaygısı sözünü duyunca aklımıza matematikte başarılı biri gelmiyor. Ama matematik sınavlarında çok iyi sonuçlar gösteren öğrenciler böylesine, performansları üzerinde büyük etki bırakan bir kaygı duyabiliyorlar.

Chicago Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen araştırma, bir öğrencinin matematik performansı ne kadar yüksekse, o performansın kaygıya sürüklenme ihtimalinin o kadar arttığını söylüyor. Yazarlara göre endişe ve başarı arasındaki bu ilişki sadece ABD’de değil, dünyanın dört bir yanında bulunmaktadır.

“Matematik kaygısı bu öğrencilerin potansiyellerine erişmelerine engel oluyor.” diyor psikoloji dalında doktorasını tamamlamış, Current Directions in Psychological Science dergisinin Şubat sayısında yer verilen araştırmanın yardımcı yazarı Alana Foley. “Düşük performans sergileyen çocuklardan daha iyi olmalarına rağmen, matematik kaygısı nedeniyle olabileceklerinin en iyisi olamıyorlar.”

Araştırmanın yazarları, 40 farklı laboratuar deneyinin bulgularını Uluslar arası Öğrenci Değelendirme Programı tarafından toplanan verilerin analizi ile değerlendirerek, 15 yaşındaki öğrencilere standart matematik testleri uygulandığını düşünmekteydiler. Yazarlar, laboratuar çalışmaları test sonuçlarına ilişkin bilgi veriyor ve test sonuçları laboratuar çalışmalarını bağlamlaştırmaya yardım ettiğini söylüyor.

Kaygı matematikte başarılı olan öğrencilerin bile test sonuçlarını etkiliyor

Kaygı matematikte başarılı olan öğrencilerin bile test sonuçlarını etkiliyor

Psikoloji alanında doktora öğrencisi olan yazar Julianne Hertz, “Kaygının etkileri doğru, hatta matematikte yüksek performans sergilediklerini düşündüğümüz Sinapur, Kore, Japonya, Çin gibi ülkelerde de doğru” diyor. “Matematikte iyi performans gösteren ve testlerde yüksek puan alan bu ülkelerin öğrencileri bile bu ilişkiyi gösterebiliyor. Durumun böyle olabileceğini bilmiyorduk”.

Araştırmacılar tarafından gözden geçirilen davranışsallık ve beyin görüntüleme çalışmaları, bu kaygıların neden bu kadar güçlü ve evrensel bir etkiye sahip olduğunu ortaya koyuyor. Matematikte kabiliyetine sahip olabilmek için insan zihninde bilgiyi tutabilmeli, işleyebilmeli ve hatırlayabilmelidir.

“Normalde gerçekten iyi durumda olan öğrenciler, bilgi birikimi sağlama bilişsel kaynaklar gerektiren ileri stratejileri kullanma konusunda büyük potansiyel sahibidirler.” diyor Foley. “Fakat matematik kaygısı duyduklarında beynin kaygı ve duygu sistemi, bilgi biriktirmesine müdahale ediyor. Böylece kaygılarının olmadığı zaman gösterebilecekleri performanstan çok daha düşük bir performans sergiliyorlar”.

. “Matematik kaygısı bu öğrencilerin potansiyellerine erişmesini engelliyor” diyor psikoloji alanında doktorasını tamamlamış Alana Foley.

Matematik kaygısının yüksek performans sergileyen öğrencilerdeki etkisini azaltmak için ne yapılabilir? Araştırmaya göre, kaygı ile bağdaştırılan, hızlı kalp atışı gibi semptomların kendilerine yardımcı olacağı söylendiğinde öğrencilerin daha yüksek performans sergiliyor. “Araştırmalar, kaygılı öğrencilerin sınav öncesi hislerini yazmasının performanslarını yükselttiğini gösteriyor. Kaygıyı dışarıda tutmak kötü etkilerini de uzak tutmaya yardımcı oluyor” diyor Stella M. Rowley’de Psikoloji Profesörü, yardımcı yazar Sian Beilock.

Fakat yazarlar, bir müdahale yönteminin her kültürde işe yaramayacağı konusunda uyarıyor. “Matematik kaygısının aynı etkiye sahip olmasına rağmen farklı ülkelerde nasıl işlediğine bakmamız gerekiyor” diyor Hertz.

Dünyanın tüm ülkelerinde öğrencilerin bilim, teknoloji ve mühendislik gibi matematik temelli alanlara yönlendirildiği için matematik kaygısının nasıl işlediğini anlayabilmek çok önemlidir.

“Dünya çapında matematik performansı ve matematik kaygısı arasındaki ilişkiye bakarken, matematik kaygısını ortaya çıkaran etkenleri, matematik kaygısının oluşmasını baştan engellemek için uygulanabilecek eylemleri ve bu tür bir problem için etkili müdahale yöntemlerini daha iyi bilmek gerekir” diyor Rebecca Anne Boylan’da Eğitim ve Toplum bölümü profesörü ve Psikoloji Departmanının bölüm başkanı olan Susan Levine. “Okullar öğrencilerin matematik başarısını düzenli bir şekilde ölçerler ama matematiğe olan tavırlarını çok nadir incelerler. Bulgularımız matematiğe olan tavırlarının da önemli olduğunu belirtmektedir”.

The Math Anxiety-Performance Link: A Global Phenomenon adındaki bu araştırmada UChicago’daki araştırmacılarla Paris’teki Ekonomik Dayanışma ve Geliştirme Organizasyonu’ndan Francesca Borgonovi ve Sonia Guerriero ile birlikte çalıştı. Araştırmanın fonu Overdeck Aile Derneği, Ulusal Bilim Derneği, Heising-Simons Derneği ve ABD Eğitim Bakanlığı tarafından sağlandı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
Bizi Twitterda Takip Edin

Türkiye Üstün Zekalılar Yüksel Eğitim ve Gelişim Vakfı

Tüzyev Vakfı olarak, Wisc-R, Wisc-4, Torrence ve Standford Binnet testlerini uygulayan, değerlendiren ve bu testlerde Üstün Zekalı, Üstün Yetenekli ve/veya Üstün Potansiyelli olarak tanılanan çocukların eğitimini dünya standartlarında uygulayan bir vakıftır.