Müzik sizi daha mı zeki yapıyor?


Yazının Kategrosi: Genel | Kütüphane | Makaleler

Müzik sizi daha mı zeki yapıyor?
Beyin Görüntüleme Teknolojisine Göre Evet, Hem de Birçok Yönde

Yeni yapılan araştırmalara göre müzik yapan insanların hem yüksek IQ’su bulunmaktadır, hem de problem çözme ve çoklu görevlerde daha iyi olduğu ortaya çıkmıştır.

Dünya’nın her yerindeki müzik öğretmenleri bu makaleyi bastırıp öğrencilerine dağıtacak. Bu hafta yapılan bir araştırmaya göre, akademik başarının büyük bir göstericisi olan yönetsel beyin fonksiyonları müzisyenlerde insanlarda diğerlerine oranla daha etkindir.

tüzyev vakfı

Tabii, önceki araştırmalarda da müzik yapmanın insanları zekileştirdiği söyleniyordu ama direkt bir bağlantı kurabilmek kolay bir şey değil. Sosyal-ekonomik durum okul notlarını gösterir ama bu aynı zamanda klarnet derslerine gücünün yeteceğini de belli eder. Veya belki de müzik yapacak sabra ve yeteneğe sahip olan insanlar aynı zamanda iyi notlar alacak kadar sabırlı ve yeteneklidir; bağdaşıklık nedensellik değildir.

Örneğin 2011’de yapılan bir araştırmada, yaşları 9 ve 12 arasında değişen müzisyen ve müzisyen olmayan öğrenciler arasında bir zekâ testi yapılmıştır. Ayrıca bu çocukların yönetsel beyin fonksiyonları, yani, yüksek seviyeli düşünme yeterlilikleri ölçülmüştür. Bu göstergelerden bazıları çoklu görev yetenekleri, iyi karar alma becerisi, iyi huy ve sorun çözme kabiliyetini de içerebilir.

Toronto Mississauga Üniversitesi’nden olan E. Glenn Shellenberg adlı yazar müzik ve IQ’nun ilişkili olduğunu buldu ama müzik ve yönetsel fonksiyon arasındaki ilişki o kadar da belirgin değildi. “Bu sonuçlar, müzik çalışmak ve IQ arasındaki ilişkinin yönetsel fonksiyonlar tarafından sağlandığı tezini kanıtlamıyor.” diye yazmış Schellenberg. Fakat bu son araştırmanın ardındaki nörologlar o kadar da emin değildi.

Boston Çocuk Hastanesi’nden bir ekip diğer araştırmanın eksiklerini tamamladı. İki önemli değişkeni ortadan kaldırdılar: öğrenim durumu, ebeveyn ve aile gelirleri benzer sosyal-ekonomik duruma ve IQ’ya sahip test grupları halinde kontrol altında tuttukları 57 katılımcıdan vazgeçtiler. Sonunda, ellerinde iki grup çocuk iki grup da yetişkin bulunuyordu. Ama bir grup üst düzey müzik eğitimi almış, diğer grup düşük seviye müzik eğitim almıştı.

Doktorlar herkesi MRI makinelerine bağladı ve katılımcıları renk ve harfleri kullanarak zekâ oyunları gibi birçok teste tabi tuttu. Bu sürede de beyinlerinin fotoğrafları çekildi. Yukarıda verilen resimde bilim adamlarının buluntuları veriliyor. Müzikle ilgilenenlerin beyinleri, ilgilenmeyenlere oranla daha aktif ve kavramsal testlerde daha başarılılar. Sonuçlar Salı günü PLaS One adlı gazetede yayınlandı.

Buluntularının özetini anlatırken, “Yönetsel fonksiyon, akademik başarının IQ’dan da güçlü bir göstergesidir. Bu nedenle buluntularımızın güçlü bir eğitim katkısı yaratacağına inanıyoruz.” dedi başyazar Dr. Nadine Gaab.  “Birçok okul müzik programlarını kapatıp sınav hazırlıkları için daha çok zaman harcamaya başladı. Fakat buluntularımıza göre müziksel bir eğitim çocukların akademik geleceklerini hazırlamaya yardımcı oluyor.”

Bu araştırmaya göre müziksel eğitim, öğrenme bozukluğu olan çocukların veya yaşlıların da zihinsel fonksiyonlarını geliştirmelerini sağlıyor. 2007 yılında yapılan başka bir araştırmada, huzur evindeki 16 yetişkine altı ay süreyle piyano dersi verildi. Araştırmanın sonunda, o 16 kişinin, hiç ders almayan diğer 15 kişiden çok daha iyi çoklu görev yeteneği olduğu ve hafızalarının daha kuvvetli olduğu ortaya çıktı. “Gelecekte yapılacak çalışmalar müziğin bu çocuklar ve yetişkinler için bir tedavi yöntemi olarak kullanılıp kullanılmayacağını kesinleştirecek.” diyor Gaab.

Peki ya nedensellik? Bu araştırma müzikle ilgilenen insanların bu alana eğilimi olup olmadığını kanıtlamıyor. Yani aksine, hızlı düşünme ve sorun çözme yetenekleri de müzikte bu kadar iyi olmalarını sağlayan şey olabilir. Araştırma ekibine göre gelecekteki araştırmalar daha çok huzur evlerinde gerçekleşecek ve hangisinin daha önce geldiğini öğrenebilmek için testler yapılacak; müzik mi beyin mi?

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
Bizi Twitterda Takip Edin

Türkiye Üstün Zekalılar Yüksel Eğitim ve Gelişim Vakfı

Tüzyev Vakfı olarak, Wisc-R, Wisc-4, Torrence ve Standford Binnet testlerini uygulayan, değerlendiren ve bu testlerde Üstün Zekalı, Üstün Yetenekli ve/veya Üstün Potansiyelli olarak tanılanan çocukların eğitimini dünya standartlarında uygulayan bir vakıftır.