Özgüvenli Bir Kız Çocuğu Nasıl Yetiştirilir?


Yazının Kategrosi: Genel | Makaleler

Özgüvenli Bir Kız Çocuğu Nasıl Yetiştirilir?

Ofisimde 10 yaşında bir kız çocuğu oturuyor, gözlerini çevirerek. Matematik sınavında “donup” hiçbir şeyi hatırlayamadığı için endişelendiğini söylüyor. Ebeveynlerinin kızacağını düşünüyor. Ayrıca öğretmenlerinin kendisine daha çok çalışması gerektiğini söyleyeceğinden dolayı endişeleniyor. Fazladan matematik ödevi yapmak istemiyor. Matematikte “iyi olmadığından” ve bu konuda hiçbir şey yapamayacağından emin.

Özgüvenli-Bir-Kız-Çocuğu-Nasıl-Yetiştirilir

Erkek kardeşinin matematikte “harika” olduğunu, “denemesine bile gerek kalmadığını” söylüyor. “Keşke onun gibi olabilseydim” diyor. Bu genç kız doğal yeteneklerini sorgulamak ve sınıf içinde veya dışında başarılı olup olmayacağını merak etmek konularında yalnız değil.

Yakın bir zamanda ABD odaklı yapılan bir araştırmaya göre, 6 yaşından büyük kız çocukları zeka kavramının erkeklere özgü olduğunu düşünüyorlar. Hepsi bu değil. Aynı zamanda bu araştırma 6 yaşına gelen kız çocuklarının kendilerini “çok ama çok zeki” çocuklara uygun olduklarını düşündükleri etkinliklerden uzak tutmaya başladıklarını gösteriyor.  

Science dergisinde yayımlanan, üç farklı üniversiteden gelen araştırmacılar tarafından yapılan ve yarısı kız 400 çocuğu içeren bu araştırmada cinsiyet kalıplarının çocukların zekâ ve yetenek konusundaki inançlarını değiştirip değiştirmediği araştırılıyor.

Bir test grubunda, erkek ve kız çocuklara çok zeki bir kişi hakkında hikâyeler dinletildi ve bu kişinin cinsiyetini tahmin etmeleri istendi. Ayrıca birçok fotoğraf gösterildi. Bunlara hangisinin “daha zeki” olduğunu seçecekleri iki yetişkin içeren fotoğraflar da dâhil. Son olarak çocuklardan belirli nesneleri cinsiyetlerle eşleştirmeleri istendi. Sonuçlara göre 6 yaşındaki erkek çocukları erkekleri %65 oranında “çok ama çok zeki” olarak seçti. Aynı yaştaki kızlar ise kadınları sadece %48 oranında seçti.

Kız çocukları karışık sinyaller alıyor. Onlara lider olmalarını söylüyoruz ama “patronluk” tasladıkları zaman söyleniyoruz. Onlara güçlü ve metanetli olmalarını söylüyoruz ama bir sorun çıkınca hemen atlayıp sorunu çözüyoruz. İddialı olmaları için cesaretlendiriyoruz fakat sonrasında nasıl saygılı olabileceği üzerine ipuçları veriyoruz.

Sözlerimizin kızlarımız üzerinde önemli bir etkisi var. İpuçlarını bizden alıyorlar. Ebeveynler farkında olmadan cinsiyet baskılarını destekleyip sözleri ile özgüven duygusunu bastırabiliyorlar. Aynı zamanda çocukların özgüvenini cesaretlendirip sözleri veya hareketleri ile onlara yetki de verebiliyorlar.

Kızınızın özgüven duygusunu besleyebilmek için bu adımları uygulayın.

Okul eğitimine ilgi gösterin. Kızınızın size bir şeyler öğretmesine izin verin! Çoğu zaman çocuklarımızın ödevlerini sormak, performanslarını kontrol etmek, notlarını sorgulamaktan kendimizi alıkoyamıyoruz. Fakat bu kızlara okulun en önemli kısmının notlar olduğunu gösteriyor. Önemli olan şeyin öğrenme süreci olduğunun sinyalini vermek gerekiyor.

Genel soru listenizden kaçınmaya çalışın ve kızınıza öğrendiği bir şeyi anlatmasını söyleyin. Anlamlı diyaloglar halinde okulda kızınıza ilham veren şeylerle ilgilenin.

Onu dışarı çıkartın. Genç kızlarda özgüven ve mukavemet oluşturmanın en iyi yolu güçlerini ve sınırlarını test etmelerini sağlayan bir fırsat vermektir. Kendilerini zorlamaları gerekir. Düşüp kalkacak, belki de tekrar düşecekler. Dışarı çıkacak, ağaca tırmanacak, duvara tutunacak, iplerden atlayacak boş zamanları yoksa bunu yapamazlar.

Birçok kız çocuğu yetişkinlere özgü etkinliklerden bir diğer yetişkin etkinliğine götürüldükleri yüksek çevrelerde yaşıyorlar. Böylece kendi güçlerini test edebilecekleri veya çocukların “sıkkınlık” diye adlandırdıkları dönemi doldurabilecek boş zamanları kalmıyor.

Seçim yapmalarına izin verin. Kızların kendi hayatları üzerinde bir söz sahibi olmadığında, ev dışında önemli bir seçim yapmakta zorlanırlar. Kızınızı günlük seçimlerinize dâhil ederek seçim yapabilme becerisini geliştirmesi için fırsatlar verin. O hafta hangi ev işlerini yapmak istediklerini, o gün okulda ne giymek istediklerini, saçını nasıl yapmak istediklerini seçmelerine izin verin. Ebeveynler kız çocuklarının seçim yapma yeteneğine güvendiklerinde, çocuklar da bunu yapabileceklerini içten kabulleniyorlar.

Kendi ilgi alanlarını takip etmelerine izin verin. Eski bir üniversite sporcusu olarak, bu günlerde kızların birçok spor ile ilgilenmelerine bayılıyorum. Takım sporları kızların birlikte çalışmayı öğrenmelerine, fiziksel güç ve direnç geliştirmelerine yardımcı olabilir. Bu hayatta spordan fazlası da var fakat birçok kızın diğer ilgi alanlarını keşfedebilecekleri vakitleri olmadığından ötürü oldukları yerde çakılı kaldığını görüyorum.

Kız çocuklarının tutkularını takıp etmeleri ve birden çok farklı etkinlik denemelerine izin verilmesi önemlidir. Kızınıza boş zamanınızda ne yapmak istediğini sorun ve onu nereye götüreceğini görün.

Ona inanın. Ona inandığınızı bilmesi yeterli değildir, bunu ona söylemeniz gerekir. Hem de sürekli. Kız çocukları büyüme çağında iniş çıkışlar yaşarlar. Başarı da tadacaklar, başarısızlık da. Başarılı olacaklarına ve başarısızlıklardan kurtulacaklarına inanmalarını büyük ölçüde etkileyen şey her gün evde gördükleri koşulsuz sevgi ve destektir.

Kızınızın hayallerini takip etmesine izin verin. İnançları hakkında konuşmaları için cesaretlendirin. Ona cesaret ve metanet verin. En önemlisiyse ona, ona güvendiğinizi söyleyin. Bunu sizden ne kadar duyarsa kendisine de o kadar güvenecektir.

Özgüvenli-Bir-Kız-Çocuğu-Nasıl-Yetiştirilir

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
Bizi Twitterda Takip Edin

Türkiye Üstün Zekalılar Yüksel Eğitim ve Gelişim Vakfı

Tüzyev Vakfı olarak, Wisc-R, Wisc-4, Torrence ve Standford Binnet testlerini uygulayan, değerlendiren ve bu testlerde Üstün Zekalı, Üstün Yetenekli ve/veya Üstün Potansiyelli olarak tanılanan çocukların eğitimini dünya standartlarında uygulayan bir vakıftır.