sanat ile öğrenme

Sanat Eğitiminin, Okulda Başarısızlıktan Öğrenmeye Götüren Hikayesi


Yazının Kategrosi: Eğitim | Makaleler | Rehberlik

Sanat Eğitiminin, Okulda Başarısızlıktan Öğrenmeye Götüren Hikayesi

Günümüzde Okullar, sanat eğitiminin, öğrenme deneyimine sadece güzel bir katkı değil, aynı zamanda çocukların diğer akademik çalışmalarına da uygulanabilecek becerileri öğrenmeleri için önemli bir araç olduğunu kabul etmeye başlıyor.

Sanat entegrasyonu gittikçe daha popüler hale geliyor. Günümüzde eğitimciler, öğrencilerin; sanat ve içerik öğrenmenin ilişkilendirildiğinde, daha fazla düşündüğünü ve ilgilendiğini keşfetmiş durumdadır.

Okulda Başarısızlıktan Öğrenmeye Götüren Hikayesi

Sanat Eğitiminin, Okulda Başarısızlıktan Öğrenmeye Götüren Hikayesi

 Bununla birlikte, bazı okullar sanat entegrasyonunu sanat eğitimi almış branş ve dal öğretmenlerinin  yanına koymak için bir bahane olarak kullandı; programın gerçekten de akademik olanlarla birlikte titiz sanatsal standartları sürdürecek olması öğrencilerin hem içsel hem de hedeflenen amaçlarına daha da yaklaştığı görüldü.

Amerika Birleşik Devletlerinde, belli bir sanatsal disiplini sürdürmek isteyen öğrenciler için devlet çapında bir charter okul olan New Mexico Sanat Okulu (NMSA), titiz sanat öğretiminin öğrencilerin karakterini ve akademik gücünü nasıl oluşturduğuna dair güzel bir örnek ortaya çıkarmaktadır. NMSA’ya kabul edilen öğrenciler ülkenin dört bir yanından gelirler. Farklı seviyelerde hazır bulunurlar. Okul, gençlerin sanatsal ifadelerini hazırlamasına yardımcı olmaya odaklandığından, kabul süreçleri seçicidir. Ancak öğrenciler, eleştiri, kendini yansıtma ve başarısızlıktan öğrenme üzerine odaklanmış bir çevreden geldiklerinden, durumlarını çok net ortaya koymakta ve kendini ifade etmektedirler.

NMSA üzerine bir Edutopia serisi, öğrencilerin beceriksizliklerinden, hatalarından nasıl öğrendiklerini ve sonuç olarak “kötü iş yapmak” için aslında ne kadar iyi bir insan olduğunun farkına varmalarını vurgular; çünkü sonunda “iyi iş” yapmanın yolu budur.

Öğretmenler ve öğrenciler uygulamanın kritik geri besleme yapısı için önemli olduğunu görürler. Çünkü aynı hata eğer üzerinde durulmazsa tekrar tekrar yapılacağından alışkanlık haline gelir. İşte Sanat ve öğrenme bu noktada öğrencilerin hatalarının birincil düzlem de fark edilip yerine sanatsal bir davranışın pekiştirilerek çok daha etkili ve büyüme zihniyetine dayalı, bir eğitim almalarına imkân verir.

Öğrenci sanatçılar sadece arkadaşları ve öğretmenlerinden ve değer eleştirisini almayı öğrenirler. fakat kendi çalışmalarını değerlendirmeyi  yavaş yavaş öğrenirler. Bu beceri kasıtlı olarak öğretmenler tarafından öğretilir; her öğrencinin bildiği ve her yeni ödev veya çalışma parçasıyla rutin olarak uygulama adımlarına bölünür. Önce öğretmen olağanüstü iş örnekleri gösterir. Sonra öğrenciler, eleştiriyi daha spesifik hale getirmek için kelime dağarcığını genişletmeye çalışırlar. Üçüncü aşamada öğrenciler birbirlerini eleştirirler ve sonunda değerlendirme becerilerini kendi eleştirilerinde uygularlar. Akran gözden geçirmelerinde öğrenciler yapıcı geribildirim vermeyi öğrenirler, ancak sanatta o kadar başarılı desenleri ve eserleri fark etmeye başlarlar.

 

NMSA’nın görsel sanatlar bölüm başkanı Cristina Gonzalez; “Sanat eğitiminin gücü ile öğrenci ve öğretmen her öğrenci sanatçının benzersiz olduğunu ve bu öğrencinin kendisini geliştirdiğini fark etmeye başlar. Bence bu öğrenme için çok güçlü bir araçtır “demiştir.

Bizlerde Türkiye Üstün Zekalılar Yüksel Eğitim Ve Gelişim Vakfı Mozaik okulları olarak, tüm öğrencilerimizin, içerik aktarımlarında sanatla desteklenmeleri gerektiği anlayışıyla müfredatımızda sanatsal aktiviteyle öğrenmeye önem verecek şekilde düzenlemelere gidiyoruz. Unutmayalım bir çocuk gelişir dünya değişir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
Bizi Twitterda Takip Edin

Türkiye Üstün Zekalılar Yüksel Eğitim ve Gelişim Vakfı

Tüzyev Vakfı olarak, Wisc-R, Wisc-4, Torrence ve Standford Binnet testlerini uygulayan, değerlendiren ve bu testlerde Üstün Zekalı, Üstün Yetenekli ve/veya Üstün Potansiyelli olarak tanılanan çocukların eğitimini dünya standartlarında uygulayan bir vakıftır.