Üstün Zekalı Öğrenci ve Okul ile Etkili İletişim

Üstün Zekalı Öğrenci ve Okul ile Etkili İletişim-Bölüm:1


Yazının Kategrosi: Blog | Eğitim | Genel | Rehberlik

Üstün Zekalı Öğrenci ve Okul ile Etkili İletişim-Bölüm:1

Bu makale, üstün zekalı öğrenci velilerinin öğretmenlerle nasıl iletişim kurabileceklerine dair zengin bilgiler içermektedir.

Editör Notu: NAGC’nin karşılaştığı en yaygın sorulardan biri “sınıf içerisinde çocuğumu nasıl destekleyebilirim?”. Dr. Joan Smutny bu konuya ilk 2002’de Üstün Potansiyelli Veliliği yayınında değinmişti fakat adım adım yaklaşımı bugün bile geçerliliğini koruyor. Bu makaleyi güncelleyip 2015’de geçerli olması için yeni referanslar ve kaynaklar ekleyen Joan’e teşekkür ederiz.

Üstün potansiyelli öğrenciler okulda zorlandığında, genelde velileri haricinde kendilerini savunacak birini bulamıyorlar. Atölyelere katılan veliler “Çocuğum okulda mutsuzsa ne yapmam gerekiyor?” diye soruyorlar. Bu sorunun cevabı bazılarına göre aşikâr olabilir ama birçok ebeveyn için çocuklarının okuldaki zorluklarını tartışmak göz korkutucu olabiliyor. Ebeveynlerin çocuklarının karşılanmayan ihtiyaçları konusunda okulları ikna etmeye çalıştıklarını ve herhangi bir insanın böylesine bir yardım çağırısına kulak vermesi için yorucu uğraşlarını sürekli duyuyoruz.

Üstün Zekalı Öğrenci ve Okul ile Etkili İletişim

Üstün Zekalı Öğrenci ve Okul ile Etkili İletişim

Doğru bir hazırlık ve planlama ile ebeveynlerin okulla iletişim kurarken çektiği zorlukları ortadan kaldırılabilir. Örneğin, altıncı sınıfta inanılmaz bir matematik ve fen becerisine sahip Marisol adında bir kızı olan Ekvadorlu bir anne tanıyorum. Ama okul bu kızı üstün programlarına almıyordu çünkü sözsel yetenekleri o kadar da göz kamaştırıcı değildi. Annesinin yeni okul yılına hazırlanmasına yardımcı oldum. Kızının, daha çok iki dil bilenlere uygun standart testler yapan bir profesyönel tarafından sınava tabi tutulmasını sağladık. Ayrıca, bölgede var olan üstün potansiyelli eğitimi programlarının filozofisi konusunda araştırmalar yaptı. Kızının evde veya sosyal merkezlerde yapmış olduğu projelerden bir portföy oluşturdu.

Bu veli önceden araştırma yapıp, her şeyi düzene soktuğu için Marisol’un matematik ve fen alanında daha üst düzey bir eğitim alabilmesi için sağlam zemine dayalı bir dava sundu. Bana “Bir süre sonra kızımın üstün potansiyelliler programına girmesi bana o kadar da önemli gelmemeye başladı. Kızım için tek istediğim şey bir şekilde ihtiyacı olan eğitimi alabilmesiydi.” dedi.

Okul üstün potansiyelliler programının matematik ve fen bölümlerine yeterince odaklanmadığını söyledi. Ama öğretmenler ve müdür, Marisol’un yedinci sınıf matematik ve fen derslerine girebileceğine, gerekli olursa da sekizinci sınıfa aktarılabileceğine karar verdi. Annesi önceden hazırlanmamış olsaydı, kızının İngilizce sınav sonuçlarını aldıktan sonra vazgeçebilirdi.

Okulla Görüşme İçin Hazırlanmak

Çocuğunuz ile başlayın.

Üstün potansiyelli bir öğrencinin kendi eğitimi hakkındaki kararlarda bir söz sahibi olması gerekmektedir. Çocuğunuzla okulda karşılaştığı sorunlar hakkında konuşun ve olabildiğince açıklayıcı olmalarını sağlayın. “Sıkıldım” sözü size yeterince bilgi vermez. Bir ortam ne kadar uyarıcı olursa olsun, çocuğunuzun ilgilenmediği bir ders olacaktır. Bu sıkılganlık hakkında daha fazla bilgi edilmeli ve bu durumun müdahale gerektirip gerektirmediğine karar vermeniz gereklidir.

Aldığınız kararlar hakkında çocuklarınızla konuşun ve seçenekleri tartışın. Okul nasıl daha çok ilgi çekici olabilir? Okullarındaki bir şeyi değiştirebilecek olsa bu ne olurdu? Dersler için en çok ne zaman heyecanlanıyorlar? Ne zaman odaklanıyorlar? Bu tür tartışmalarda ilginç bilgiler çıkabiliyor. Bir anne bana oğluyla olan genel bir konuşmadan söz etmişti. Oğlu ona “Bu yaz sanatla ilgilenmek istiyorum. Son dönem okulda birçok karikatür çizdim” demiş. Meğer sınıfta “sıkılırken” yaptığı karalamalardan sonra karikatüre merak salmış.

Bilgi birikimi elde edin. Okulla iletişime geçmeden önce bölgenizin üstün potansiyelli öğrenciler için neler sağladığını öğrenin. Bu bilgileri bölgenizin eğitim bakanlıklarından temin edebilirsiniz. İlçe müdürlüklerinizle de iletişime geçin ve yazılı bir faaliyet raporlarının olup olmadığını sorun.  Altında yatan felsefeye, hedeflere, tanımlama yöntemlerine, okulların öğrenciler için yarattıkları programların tarihlerine, farklı seviyelerde verilen servislere odaklanın.

Okulunuzun böyle bir programı varsa, üstün potansiyelliler koordinatörüyle, müfredat koordinatörüyle, üstün potansiyelliler öğretmenleriyle veya diğer ebeveynlerle iletişime geçebilirsiniz. Bu bilgileri ilçe eğitim müdürlüklerinden alabilirsiniz. Ayrıca, ülkenizin üstün potansiyelliler dernekleri de bu tür eğitimler hakkında bilgi verebilir.  (Farklı eyaletlerdeki dernekler için www.nagc.org sayfasını ziyaret edin.)

Üstün Potansiyelliler Programları: Jargonu Bilin!

Okullarda var olan programlar neler? İlçenizde aşağıdaki listede bulunan programların hepsinin olacağını sanmıyoruz fakat okulların üstün potansiyelli öğrenciler için vaat ettiği şeyler hakkında genel bilgi sahibi olmak size yardımcı olabilir.

Çekilme Programı:

Kendi sınıflarından çekilerek alınan yüksek seviye öğrenciler için özel dersler

Sınıf Atlama:

Tüm veya seçili derslerde üst sınıfa geçme izni

Üstün Sınıfı:

Üstün potansiyelli eğitimi veren özel sınıflar

Kaynak Odası:

Okulların kitaplar, videolar, ses kayıtları, kağıt çıktılar, proje materyalleri gibi eğitim ve araştırma adına verdikleri malzemelerin bulunduğu, veya üstün potansiyelli eğitmenlerin öğrencilerle düzenli bir şekilde görüştüğü ayrı bir oda veya alan

Ayrımlstrongtırma:

Üstün yetenekli öğrenciler de dahil olmak üzere tüm öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayacak şahsi yönergelerde bulunma stratejisi

Yetenek Grubu Oluşturma:

Öğrencilerin yetenekleri ve kabiliyet seviyelerine göre gruplaştırılması

Küme Grupları Oluşturma: Üstün potansiyelli öğrencilerin kendilerini zorlayan yönergelere tabi tutulduğu özel bir sınıf oluşturma

Öğrenim Anlaşması: Öğretmen ve öğrenci arasında yazılı bir şekilde oluşturulan, şahsi projeler için belirtilmiş öğrenim hedeflerini, zaman çizelgesini  ve davranış kurallarını belirten anlaşma

Mıknatıs Okulları: Bir bölge içerisinde özel bir nüfusa hitap eden (örn. üstün potansiyelli) ve/veya belirli konularda veya yetenek alanlarında (örn. matematik, fen, sahne sanatları) özel eğitim programları veren okullar. Bu okullar genelde adaylarını başvuru işlemlerine tabi tutar.

Öğretmen ile İletişim Kurmak

Her zaman öğretmen ile başlayın. Bunu ne kadar belirtsem az. Bir anne bir keresinde çocuğunun öğretmenini istemsizce rencide ettiği için beni aramıştı. Müdürü ile üstün potansiyelliler eğitimi hakkında konuşurken, çocuğunun sınıfta yaşadığı sorunlardan bahsetmiş. Müdür de, bu konu hakkında ısrarcı olan anneyi azarlayan öğretmen ile konuşmuş. Bu tür ilişkiler ilerde düzeltilebiliyor olsa da, habersiz iş yapıyormuş gibi görünmekten kaçınmak en doğrusu olur.

Öğretmenin üstün potansiyelli eğitime karşı olan tutumunu öğrenmek yardımcı olur. Veli toplantılarında veya özel görüşmelerde size ileride yardımcı olabilecek müfredat, eğitim şekli ve bakış açısı hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Konuştuğum velilerden bir çoğu, ilk görüşmeden önce öğrencilerinin öğretmenlerine yaklaşmanın en iyi yolunun bu olduğunu düşünüyorlar.

Ne söyleyeceğinizi önceden planlayın. Birçok veli öğrencilerinin öğretmenleri ile görüşmenin göz korkutucu olduğunu düşünüyor. Bu nedenle, neler söyleyeceğinizi önceden planlamak iyi bir fikir olabilir.

Çocuğunuzun yetenekleri hakkındaki düşüncelerinizi ve görüşlerinizi belirtin ve “üstün potansiyelli” teriminden bir süre uzak durun. “Üstün potansiyelli çocuğunuz” için özel bir hizmet beklediğinizi belirtmek yerine, üstünlükten bahsetmeden ikileminizi basitçe anlatmaya çalışın. Kentsel bir okulda çocuğu okuyan bir baba stratejisini şöyle anlattı:

Oğlum Harry okulda süzülerek ilerliyordu. Her şey ona çok kolay geliyordu ve yedinci sınıfta olmasına rağmen eve bir kere bile ödev getirmemiştir! Sonunda kalkıp öğretmeni ile konuştum ve oğlumun hiçbir ders için çalışmasına gerek kalmaması konusunda endişelendiğimi belirtip bunun genç bir çocuk için kötü bir mesaj olup olmadığını sordum. Bu konuşmanın ana fikri Harry’i zorlayacak şeyler vermekti. Öğretmeni de, Harry’nin en iyi olduğu matematik ve dil derslerinde lise derslerine katılması konusunda müdürü ile konuşacağını söyledi.”

Bu veli, çocuğunun üstün potansiyelli olduğunu belirtip okulun özel bir program sahibi olmasını söylemekten kaçınarak çok daha verimli bir görüşme geçirmiştir.

Üstün potansiyelliler eğitimi hakkında felsefi veya teorik bir tartışmanın aksine konuşmalarınızda çocuklarınızın karakteristik özellikleri ve ihtiyaçlarına odaklanın. Elle tutulur hedeflerden bazıları “İlk görüşmedeki hedefim, çocuğumun bilim laboratuarlarında daha çok zaman geçirmesidir” veya “Hedefim çocuğumun okul psikologu tarafından değerlendirmeye alınmasıdır.” olabilir. Bu tür hedefler olmadığında, çocuğunuz hakkındaki olumlu tartışmalar bile elle tutulur bir değişim getirmeyecektir.

Diplomatik ama istikrarlı olun. Önceden planlamanın verdiği en büyük değer, öğretmen ile dengeli ve adil bir iletişim sağlayabilme ihtimalini arttırmasıdır. Hedefiniz öğretmenin kendini eleştirilmiş veya yanlış anlaşılmış gibi hissettiren konuşmalara engel olmaktır. Öğretmenler devamlı olağanüstü isteklerle karşılaşıyorlar ve ebeveynlerin kendilerinin yeterince şey yapmadığını söylemelerini pek de takdir etmezler.

Aynı zamanda öğrencinizin, okulun üstünde durması gerektiği haklı ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlar karşılanmadığında harekete geçmek velinin görevidir.

Bu yazının devamı Üstün Zekalı Öğrenci ve Okul ile Etkili İletişim-Bölüm2 makalesini okumak için linke tıklayınız.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
Bizi Twitterda Takip Edin

Türkiye Üstün Zekalılar Yüksel Eğitim ve Gelişim Vakfı

Tüzyev Vakfı olarak, Wisc-R, Wisc-4, Torrence ve Standford Binnet testlerini uygulayan, değerlendiren ve bu testlerde Üstün Zekalı, Üstün Yetenekli ve/veya Üstün Potansiyelli olarak tanılanan çocukların eğitimini dünya standartlarında uygulayan bir vakıftır.