Üstün Zekalı Çocukların Özellikleri ni Geliştiren Etmen Genetik mi Beslenmek mi?

Üstün Zekalı Çocukların Özellikleri ni Geliştiren Etmen Genetik mi Beslenmek mi?


Üstün Zekalı Çocukların Özellikleri ni Geliştiren Etmen Genetik mi Beslenmek mi?

Üstün Zekalılık genetik mi beslemek mi sorusu çok eski bir sorudur. Fakat bu günlerde birçok insan, üstün Zekalı bir çocuk yaratabileceklerini düşünüyor. Ebeveynler, bebeklerine hatta çocukları doğmadan önce rahimdeyken bile onlara Mozart CD’si dinletmek gibi birçok eğitici materyalle avantaj sağlatmaya çalışıyor.

Bu tür eğitimler işe yarıyor mu?

İşe yarar mı? Pek değil. Bir düşünün. Çocukluklarının başlarında onlara doğru eğitim verdiğimizde çocuklarımız daha akıllı olsaydı, şu zamanda sayıca çok az zihinsel engelli çocuk olurdu.  Tek yapmamız gereken biraz Mozart çalıp, biraz Baby Einstein DVDleri almak ve görsel kartlar kullanmak olurdu. Zeki çocuklar ülkesine sahip olurduk. No Children Left Behind Yasası gibi programların gerektirdiği parayı ödemektense, her yeni bebeğe bir set bu materyallerden alsak daha ucuz olurdu.

Üstün Zekalı Çocukların Özellikleri ni Geliştiren Etmen Genetik mi Beslenmek mi?

Üstün Zekalı Çocukların Özellikleri ni Geliştiren Etmen Genetik mi Beslenmek mi?

Lastik Gibi Zeka

Zekâyı bir lastik olarak düşünürsek, genetik mi beslemek mi sorunsalını anlamak daha kolay olabilir. Lastikleri bir düşünün. Çok farklı şekillerde olurlar, bazıları çok küçük, bazıları çok büyüktür. Her birimiz de bir miktar zekâyla doğarız. Bunu bir lastikmiş gibi düşünün. Bu işin genetik kısmıdır. Bu zekayı beslersek, gelişmesine yardımcı olabiliriz.

Bu da lastiği esnetmek gibi olur. Üstün Zekalı bir çocuğun zekâsı, büyük bir lastik gibidir. Diğer çocukların lastikleri daha küçüktür.

Genetiği Beslemek – Lastiği Esnetmek

Bilgi kartı veya eğitim oyuncakları gibi materyallerin üstün Zekalıi bir çocuk yaratmamasına rağmen çocuğunuzun hoşuna gidiyorsa bunları kullanmak iyi bir fikirdir.

Çocuğunuzu zorlamak için değil, beslemek için kullanılabilir. Çocuğun doğal yeteneği beslendiği takdirde aslında birlikte doğduğumuz o lastiği esnetiyoruz. Her çocuktaki hedefimiz, bu lastikleri olabildiğince esnetmektir.

Tabii, lastiği esnetmenin de bir sınırı vardır. Büyük bir lastiği daha çok esnetebiliriz ama küçük bir lastiği esneterek onu büyük bir lastiğe dönüştüremeyiz. Aynı gözükebilirler ama aynı olmazlar.

Değişim İhtiyacı

Üstün potansiyelli bir çocuğa meydan okuyarak, zekasını geliştirebiliriz. Bu her çocuk için geçerlidir. O çocuğu ne kadar zorlarsak, zekası o kadar esnemektedir.

Büyük ve orta boy birer lastik düşünün. Orta boy lastiği esnetip, büyük lastiğe hiçbir şey yapmadığınızı hayal edin. Böylece elinizde aynı boyutta olan iki lastik olur. Orta boy lastik, büyük boy lastikten daha büyük bile olabilir!

Ortalama bir çocuğa yapılırken üstün potansiyelli bir çocuğa meydan okunmaması durumunda bu gerçekleşir. Okulda iki çocuk birbirine benzeyebilir. Ortalama öğrenci daha zeki bile görünebilir. Fakat üstün potansiyelli öğrenci daha büyük lastiğe sahiptir.

İki lastik hâlâ birbirinden farklı. Esnetilmiş lastik ve esnetilmemiş lastik aynı uzunluğa sahip olsa bile, görünüşleri aynı değildir.

Bizim hedefimiz ne kadar akıllı olurlarsa olsun çocuklarımıza meydan okumak ve zekâlarını elimizden geldiğince büyütmektir. Her çocuğu üstün potansiyelli bir çocuğa dönüştüremeyebiliriz fakat çocuklarımızı zorlayıp olabilecek en yüksek potansiyellerine erişmelerini sağlayabiliriz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
Bizi Twitterda Takip Edin

Türkiye Üstün Zekalılar Yüksel Eğitim ve Gelişim Vakfı

Tüzyev Vakfı olarak, Wisc-R, Wisc-4, Torrence ve Standford Binnet testlerini uygulayan, değerlendiren ve bu testlerde Üstün Zekalı, Üstün Yetenekli ve/veya Üstün Potansiyelli olarak tanılanan çocukların eğitimini dünya standartlarında uygulayan bir vakıftır.