Daha iyi bir yöntem bilmediklerinden, kaos ve kriz yaratırlar. Ve işte! Kargaşa Canavarı doğdu ve her harekete geçirildiğinde biraz daha büyüyor.

Üstün Zekalı, Dikkat ve Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuklarla Sorunları Çözmek için Beş Yöntem


Yazının Kategrosi: Genel | haberler | Kütüphane | Rehberlik

Üstün Zekalı, Dikkat ve Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuklarla Sorunları Çözmek için Beş Yöntem

Eviniz Kargaşa Canavar tarafından ele mi geçirildi? Üstün Zekalı, dikkat ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarla sorunları çözmek için beş yöntem:

 

Üstün Zekalı, Dikkat ve Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuklarla Sorunları Çözmek için Beş Yöntem

Birçok çocuk, özellikle davranış bozukluğu, dikkat ve hiperaktivite bozukluğu olan Üstün Zekalı çocuklar, beyinlerini uyarma ihtiyacı hissederler.

Daha iyi bir yöntem bilmediklerinden, kaos ve kriz yaratırlar. Ve işte! Kargaşa Canavarı doğdu ve her harekete geçirildiğinde biraz daha büyüyor.

Maalesef, Kargaşa Canavarı aile düzenini, ev ödevlerini, arkadaşlıkları ve genelde hayatı tahrip ediyor. Bir kere kontrolü ele aldı mı, en iyi ebeveynler bile ondan kurtulmak konusunda yetersiz kalır.

Ancak Kargaşa Canavarı’nın sözü geçmek zorunda değil. İşte size, Üstün Zekalı, dikkat ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarla sorunları çözmek için beş yöntem.

 

Kargaşa Canavarı’nı ehlileştirmek için kullanabileceğiniz güncellenmiş beş ipucu, nam-ı değer Üstün Zekalı, dikkat bozukluğu ve hiperaktivite sorunu olan çocuklarla sorunları çözmek için beş yöntem:

Beş yıl önce, bu blog yazısını paylaşmıştım.  Bugün, güncellenmiş ve genişletilmiş halini yeniden paylaşıyorum.

  1. Hoşunuza giden bir davranışın farkına varın & ödüllendirin ve daha fazlasını isteyin. Buradaki prensip “Farkına vardıkça, artması.” Anlayışına dayalı. Bu davranış hakkında konuşun, onu tebrik edin, her türlü yolu kullanarak davranışın farkındalığını arttırın. Övgü dolu sözler olsun, sırtını sıvazlamak olsun. Yeter ki bu pozitif davranışa karşı gösterdiğiniz takdir konusunda yaratıcı olun. Eğer bunu yapmazsanız ve davranış bozukluğu yaşanırsa, iltifat etme yolları bulmak zorunda kalabilirsiniz. Bu şekilde devam ederseniz, tamamlanacak çok daha büyük ve iyi şeylerin ne kadar hızlı bir şekilde olacağına şaşıracaksınız.
  2. Sakin, huzur dolu bir davranış karşılığında verdiğiniz ödülleri heyecan verici kılın. Bu özellikle dikkat bozukluğu, hiperaktivite sorunu olan ve ilgi sorunu yaşayan fazla hassas ve Üstün Zekalı çocuklar için önemli. Bu şekilde Kargaşa Canavarına gerek kalmadan çocuğu teşvik etmiş oluyorsunuz. Ayrıca sakin, huzurlu davranış ile teşvik edici ödüller arasında bilinçdışı bir bağlantı yaratılmış oluyor.
  3. Teşvik edici ödülü uygun hale getirin ki çocuklarınızın davranışlarını yönetmek için harcadıkları çabaya değsin. Bunun için bir servet ya da çok fazla zaman harcamak zorunda değilsiniz. Gerekli olan şey her bir çocuğun “bam teline” basmak. Onları belirli bilgisayar ve video oyunları, açık hava aktiviteleri ile, telefonlaşarak, yatıya arkadaş çağırarak, sizinle ya da eşinizle yüz yüze vakit geçirmelerini sağlayarak(çocuğun eğlenceli bulacağı bir şeyler yaparak) ödüllendirebilirsiniz. Ödül başarılı bir sonuç vermezse, değiştirebilirsiniz. Ödülün çocuk açısından çekici olması gerekiyor. Aksi takdirde ne onların ne de sizin yaşadığınız sıkıntıya değmez.
  4. Çocukları Canavar ile tanıştırın. Dikkat bozukluğu ve hiperaktivite sorunu olan çocukların birçoğu hareket yoluyla öğrenenlerdir: deneyerek öğrenirler. Bu demek oluyor ki bu kişilerin Kargaşa Canavarının yarattığı dağınıklığı tecrübe etmeleri (ve temizlemeleri) oldukça önemlidir. Doğal yaşam sonuçlarından kendinizi çekip, bunların doğal bir şekilde gerçekleşmesine izin verdiğiniz zaman çocuklarınız (ve kendiniz) için en kolay ve en iyi Hayat Becerisi Gelişimine olanak sağlamış oluyorsunuz. Evet, bu her çocukta işe yarıyor, ama Yaratıcı, Hassas ve Üstün Zekalı ya da Dikkat Bozukluğu ve Hiperaktivite sorunu olan çocuklar için kesinlikle son derece önemli.

Hali hazırda doğal yaşam sonuçları bulunmuyorsa, Kargaşa Canavarının yaptıkları ile bağlantılı olan sonuçları ortaya çıkarmak size, yani ebeveyne kalıyor. Bu bağlantı tercihen gözle görülür ya da en azından mantıklı olmalıdır. Sonucun ayrıca problem ile orantılı olması da gerekiyor. Dağınıklık seviyesi 10 ise, sonucun da 10 olması gerekiyor. Dağınıklık seviyesi 2 ise, sonucun da 2 olması gerekiyor. Dağınıklığın boyutu ve önemi, sizin hayal kırıklığınıza, suçluluk ya da acıma duygunuza ya da öfkenize göre değil, göstergelere göre değerlendirilir. Aynı zamanda ödüllerde olduğu gibi, sonuçların da her bir çocuğu içten motive etmesi gerekir. Bunun takibi ödüllerin takibinden bile zor olabilir. Hedefi tutturup tutturamadığınızı çocuğunuzun tepkisinden anlayacaksınızdır. Eğer büyük bir sorun değilse, bunu bırakıp, yeni arayışlara girebilirsiniz. Eğer davranışlarını iyileştirmeleri adına onları motive ediyorsa, doğru yoldasınız demektir.

Buraya ekleyecek bir şey daha – eğer yetişkin olarak öfkeliyseniz ve bunu gösterirseniz, duygularınız çocuğunuz ya da öğrencinizin bağ kurduğu tek şey olur. Duygularınız vermek istediğiniz diğer mesajın önüne geçer. Buradaki mesele, önce duygularınızla hesaplaşmanız ve bunu onlara göstermeden yapmanız gerekliliğidir. Daha sonra onlarla etkili bir şekilde başa çıkabilirsiniz. Keşke bunu, çocuklarım ben bu olaya uyandığım zamankinde olduğundan daha küçükken bilseydim. Evet, bu biraz zorlu. İletişime geçmeden önce duygularınla tam anlamıyla başa çıkmak için yarım saatin olmuyor (ya da ne kadar gerekiyorsa).  Ancak yine de “doğa çağırıyorsa” bu çağrıya cevap vermek için 5 dakika ayırabilirsin. Her zaman sakinleşmek için beş dakika harcayabilir ve çocuğunuzla ilgilenmeden önce kendinize odaklanabilirsiniz. 30 saniye derinden nefes alıp verme çok fazla şey değiştirebilir. Ve çocuklarınız size (düzelmiş davranışlarıyla) teşekkür edecekler. Aynı zamanda onlara, öğrenmelerini istediğiniz önemli bir konuda örnek olacaksınız ki bu arada, bu, onlara yardım etmede en etkili yöntemdir.

  1. Çocuğunuza davranış, dikkat ve hiperaktivite bozukluğu ve yaratıcı, oldukça hassas ve yine dikkat bozukluğu olan Üstün Zekalı çocuklarınıza beyinlerini dengelemeleri için yardım edin . Ne mi demek istiyorum? Beyinlerini uyarmak için sağlıklı yöntemler düşünün. Eğer düşünemezseniz, onlar bunu yapması için Kargaşa Canavarı’nı çağırırlar. Şöyle başlayabilirsiniz:
  2. Hareketli fiziksel egzersiz ve aktif ufak tefek işler kan akışını hızlandırır.

    Bu beyne daha çok oksijen gitmesini sağlar ve odaklanma ile düşünmeyi kolaylaştırır. En iyi sonuçları almak için fiziksel ve zihinsel aktiviteleri karıştırın. Bir de ipucu verelim: bu tür bozuklukları olan çocuklarda kötü hareketlerinin sonucu olarak sakın ellerinden araları ya da fiziksel aktiviteyi almayın, bu sorunu daha kötü etkiler. Onun yerine televizyonu yada bilgisayarı alın ve onlara ek olarak (eğer gerekliyse, pek de güzel olmayan) fiziksel görevler verin.

  3. Her zaman dengeli beslenmelerini sağlayın, düşük glisemikli yemekler, karışık karbonhidrat ve her öğünde protein yemeliler. İşlenmiş yiyeceklerden elinizden geldiğince uzak durun, dikkat ve hiperaktivite bozukluğu, sadece dikkat bozukluğu ve dikkat sorunları olan yaratıcı, oldukça hassas Üstün Zekalı çocuklar olarak alerji olma ihtimalleri diğer çocuklardan daha fazladır. SENG tarafından yapılan son araştırma Üstün Zekalı insanların %57’sinin yemek ya da başka şeylere alerjisi olduğunu ortaya çıkarmıştır (Misdiagnosis and Dual Diagnosis in Gifted Children and Adults /Jame T. Webb, PhD et al,2016). Onlara kuru et, havuç, fındık-fıstık, elma, peynir, kereviz veya fıstık ezmesi gibi sağlıklı atıştırmalıklar verin. Bu rahatsızlıklara sahip birçok çocuk (ve yetişkin) küçük öğünler ve arada atıştırmalıklar yiyerek, her iki ya da üç saatte bir şeyler yemiş olup kan şekeri seviyelerini dengeli de tutarak daha başarılı oluyorlar.
  4. Gerektiğinde ilaç ve/veya takviyeler kullanın. Bu tür bozuklukları olan çocuklarda ve bazen de dikkat problemleri yaşayan, yaratıcı ve oldukça hassas Üstün Zekalı çocuklarda hem ilaçların hem de takviyelerin fark yarattığı kanıtlanmıştır (Change Your Brain, Change Your Life/Daniel Amen, MD). Beyin fonksiyonu bozulmuş veya dengesiz ise bu bir diyabet hastasının insülinsiz gayet iyi yaşamaya devam etmesi ya da bir arabanın mazot enjektörü ve buji olmadan çalışması demektir. Çocuklarınız eğer bu durumdaysa ilaç ya da takviye kullanmaktan çekinmeyin. Hem alopatik hem alternatif olmak üzere, bu konu üzerine danışılacak birçok sağlık uzmanı var.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
Bizi Twitterda Takip Edin

Türkiye Üstün Zekalılar Yüksel Eğitim ve Gelişim Vakfı

Tüzyev Vakfı olarak, Wisc-R, Wisc-4, Torrence ve Standford Binnet testlerini uygulayan, değerlendiren ve bu testlerde Üstün Zekalı, Üstün Yetenekli ve/veya Üstün Potansiyelli olarak tanılanan çocukların eğitimini dünya standartlarında uygulayan bir vakıftır.