Üstün Zekalı Öğrenci ve Okul ile Etkili İletişim

Üstün Zekalı Öğrenci ve Okul ile Etkili İletişim-Bölüm:2


Üstün Zekalı Öğrenci ve Okul ile Etkili İletişim-Bölüm:2

Bir önceki yazımızın devamı. Bir önceki yazımızı okumak için buraya tıklayınız.

Başarıyı Ölçmek

Birkaç veli  okulla yaptıkları görüşmelerin etkili olduğunu sandıklarını fakat daha sonra hiçbir harekete geçilmediğini fark ettiklerini söylediler. Diğer ebeveynler de çocuklarının öğretmenleri ile yaptıkları görüşmelerin ne kadar etkili olduklarını anlamadıklarını çünkü öğretmen tarafından savunmacı bir tavırla karşılaştıklarını veya çocuklarından olumsuz bir tepki aldıklarını hissettiklerini söylediler.

Yakın bir zamanda bir anne, çocuğunun öğretmeninin “alınganlığını” şu şekilde belirtmişti; “Matt’i fen derslerinde biraz daha zorlayacak konular hakkında öğretmeni ile konuşmuştum. Söylediğim her şeyin ortada olduğunu ve bir şekilde bu konuyu ortaya atarak kendisine hakaret ettiğimi düşündüğümü söylemişti.” Bu anneye oğlunun öğretmeninin bir üst sınıfın fen öğretmeni ile üst düzey üniteler hakkında konuşmasını sağladığını ve öğretmenin bir hafta içinde geri dönüş yapacağına dair söz vermesini sağladığını hatırlattım. Bu benim devamlı görüşmeye giden birçok velimin başardıklarından çok daha fazlası!

Başarılı bir görüşme geçirmek için gereken kriterlerin listesi aşağıda verilmiştir:

 • Odak noktası sizin ya da öğretmenin fikirleri, gündemi değil çocuğunuzdur.
 • Hem siz hem öğretmen birbirini dinlemiştir ve birbirlerinin bakış açılarını dikkate almıştır.
 • Öğretmenin sorumluluklarını veya sizin çocuğunuz hakkındaki bilgilerinizi görmezden gelmeden çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılayacak çözümleri görüştünüz.
 • Farklı görüşlere sahip olsanız da anlaşmaya vardınız.
 • Çocuğunuza yardımcı olacak çözümler bulma ve birlikte çalışma devamlılığını sağlama konusunda hemfikir olunmuştur.
 • İki taraf da birbirine söz vermiştir ve eylemler planlanmıştır.

Ek olarak

Öğretmen görüşmelerinden en yüksek verimi almak

Öğretmenin sınıfta yaptıklarını yadsımadan, reddetmeden bunu yapmanın bir yolu vardır. Aşağıda öğretmen görüşmelerinden en yüksek verimi almak için gereken bazı kullanışlı bilgiler verilmiştir:

Diğer ebeveynlerden ya da kendi çocuğunuzdan ne duymuş olursanız olun, öğretmenin mantıklı ve anlayışlı olmasını bekleyin. Sempatik olmayan öğretmenler bile çocuklarını savunan ebeveynler yerine öğretmene pozitif yaklaşan ebeveynler ile karşılaşınca daha olumlu karşılık verirler.

Öğretmene size bu zamanı ayırdığı için teşekkür etmekle başlayın. Öğretmenin günlük taleplerinin farkına varacak kadar mantıklı bir ebeveyn olduğunuzu üslup ve davranışlarınız ile belirtin ve görüşme fırsatı elde ettiğiniz için teşekkür edin.

Direkt konuya girin. Öğretmen ile neden görüşme ihtiyacı duyduğunuzu nezaket çerçevesinde belirtin.  Örneğin” benim oğlum sizin matematik derslerinizde çok sıkılıyor” demek yerine “benim oğlum bu konuları zaten biliyor ve bu dersi çok sevdiği için, onunla matematikte başka neler yapabiliriz diye merak ettim” demeye çalışın.

Öğretmenin söylediklerini dikkatle dinleyin. Öğretmenin bazı taleplere itiraz etmesi  ille de reddetme anlamına gelmez. Başka seçenekler bulmaya çalışın. Örneğin size “Çocuğunuz ile farklı aktiviteler yapacak kadar zamanım yok” derse birlikte çalışmayı teklif edin. Çocuğunuzun dikkatsiz, dağınık, yaramaz olduğunu söylerse  bunu direk bir eleştiri olarak algılamayın. “Kurallara uygun davranmıyorsa üzgünüm ve bu konu ile seve seve ilgileneceğim. Fakat siz de ders esnasında uygulamalarını bitirdiğinde bağımsız projeler yapması için ona daha fazla zaman verebilir misiniz?” gibi şeyler söyleyin.

Üstün Zekalı Öğrenci ve Okul ile Etkili İletişim

Üstün Zekalı Öğrenci ve Okul ile Etkili İletişim

Fikir birliği yapın. Hedefiniz çocuğunuz için çözüm yolları bulmak olduğuna göre, ortak nokta bulmaya çalışın. Esnek olabildiğiniz alanlarda esnek olun, fakat önemli yerlerde sabitliğinizi koruyun. Çocuğunuz kapasitesinin üçte birini kullanıyorsa, neredeyse hiçbir şey öğrenmeden bütün gün yerinde sayması adil değil. Fakat değişikliklerinin nasıl yapıldığını görüşürken esnek olabilirsiniz. Örneğin, öğretmen alternatif müfredat önermeyebilir ya da buna istekli olmayabilir. Fakat çocuğunuzun bazı derslerde bir üst sınıfa geçmesi konusunda okul müdürü ya da diğer öğretmenler ile görüşebilir.

Görüşmeyi bitirmeden önce bütün sorularınıza cevap aldığınızdan ve her iki tarafın da neyin çözüme kavuştuğunu bildiğinden emin olun. Öğretmen ile görüşme esnasında duyduklarınızın ve anladıklarınızın üzerinde anlaşmaya varıldığını tekrar edin.

Ek adımlar için program çizelgeniz olsun. Bazı şeylerin ne zaman olacağı ile alakalı anlaşmaya varılmadığı sürece, bu şeyler gerçekleşmez. Öğretmen bir sorunu okul müdürü, müfredat koordinatörü ya da başka biri ile görüşeceğini söylerse, bunun ne zaman olacağını öğrenin. Kendi vaatleriniz için de tarih alabilirsiniz.

Öğretmene vakit ayırdığı için teşekkür edin ve iletişimde kalacağınızı söyleyin.

Her şey iyi gitmiş olsa bile, eklentilere ve iletişime neredeyse her zaman ihtiyaç vardır. Bu kritik noktalarda iletişim eksikliği olursa süreciniz netlik kazanmaz. Yapılması gerekenler:

 • Öğretmen çocuğunuzun bilmediği bir konuda bilgisini ölçmeyi kabul edebilir. Öğretmenin bunu yaptığından emin olun.
 • Hedef ve sonuçları belirten eğitim sözleşmesi varsa, bir kopyasını bulundurduğunuzdan emin olun.
 • Çocuğunuzun gidişatını görmek için çocuğunuz ve öğretmeni ile düzenli olarak konuşun.
 • Sizin, öğretmenin ve çocuğunuzun sürdürmeye karar verdiği herhangi bir öğrenme yöntemini destekleme konusunda devamlılık sağlayın.
 • Fazladan işlerin öğretmene yüklenmesine müsaade etmeyin. Üzerinize düşen görevi yerine getirme konusundaki isteğinizi gösterin ve elinizden geldiğince öğretmenin yükünü hafifletmiş olun.

Diğer Seçenekleri Keşfetmek

Ebeveynler görüşmeye hazırlıklı gelip, kendilerini nezaket çerçevesi içerisinde ifade etseler de öğretmen görüşmeleri her zaman işe yaramaz. Bazı öğretmenler üstün potansiyeller eğitimine karşı çıkarlar. Bu eğitimin seçkin olduğunu ya da küçük bir topluma ayırdıkları zamandan ve işten daha fazlasını gerektirdiğini düşünürler. Diğerleri üstün potansiyelli çocukları olan ebeveynlerin hepsinin talepkar olduğuna dair birtakım olumsuz tecrübeler edinmiştir.

Öğretmenin çocuğunuz için neden daha fazlasını yapamayabileceğine dair birtakım haklı sebepler de vardır. Bunlar:

 • İlçede özel programlar ve kaynaklar için fon eksikliği ve üstün potansiyel eğitimi adına neredeyse yok denecek kadar az uzman vardır.
 • Önerilen programlar çocuğunuzun kademesine uygun olarak önerilmemiştir.
 • Okul, öğrencilerin acil ihtiyaçları adına başka önceliklere yer verir.

Eğer sorun buysa, hâlâ çocuğunuz için yapmanız gereken düzenlemeler vardır.  Öğretmen sizinle iş birliği yapma konusunda isteksiz ise konuyu okul idaresine taşıyın. Danışacağınız bir sonraki kişi, üstün potansiyelli çocukların koordinatörü, müfredat koordinatörü, müdür yardımcısı ya da okul müdürü olabilir. Yine anlayışla karşılanmazsanız, yöneticiye gidin.

Çocuğunuzun acil ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olabilecek tüm ihtimalleri keşfedin. Çocuğunuz yeteneklerini sergileyebileceği bazı derslerde bir üst sınıfa geçebilir mi? İlgisini çekebilecek projeler yapmak için haftanın bir günü sabahı ya da tüm günü evde geçirebilir mi? Öğretmen ileri derecede içerikler sağlama konusunda isteksizse, çocuğun zaten önceden bildiği konuları tamamladıktan sonra bir danışman ile çalışması sağlanabilir mi?

Çevrenizde herhangi bir aile grubu olup olmadığını öğrenin. Bu bilgi için şehrinizdeki üstün potansiyelli çocuklarla ilgili derneklerle iletişime geçin. Başka ebeveynlerle de konuşun ve diğerleri de sizin gibi mi hissediyor öğrenin. Ebeveyn grupları size ve ailenize destek vermenin yanı sıra  yerel okullar ve bu okulların üstün potansiyelli çocuklara karşı tavırlarıyla ilgili birtakım önemli bilgiler verebilir.

Okul dışında da üstün yetenek programları araştırın. Bunlar yerel bir üniversite ya da enstitü sponsorluğunda olabilir. Yerel üstün potansiyel dernekleri bu tür programlar ve üstün potansiyelli çocuklarla ilgili diğer hizmetlere dair bilgi sahibi olabilir.

Bulacağınız ek destek hizmetleri dışında, çocuğunuzun eğitimini evde destekleyin. Onun sevdiği konuları keşfederek onunla vakit geçirin, eleştirel düşünmesini sağlayacak ve hayal gücünü geliştirecek materyaller arayın. Çocuğunuza üniversitelerden, görsel ve performans üzerine çalışan sanat stüdyolarından ve kişisel bağlantılardan, onun ilgi alanına hitap edebilecek danışmanlar ayarlamayı düşünün. Çocuğunuzun hayatını zenginleştirmek için farklı ve yeni yollar düşünün.

Bu, okullarımızdaki üstün potansiyelli çocuklar için zor bir dönem. Üstün potansiyelli eğitimine fon bulmanın kesin şekilde geri çevrilmesi,  ebeveynlerin bölgeleri, öğrenme potansiyeli yüksek kişilerin eğitimine ikna etmek için iki kat çalışması demek. Üstün potansiyelli çocuklar ve eğitimleri ile ilgili internet siteleri, bloglar, internet seminleri, çevrimiçi dersler ve diğer kaynaklar ebeveynlerin tarafını ciddi anlamda destekler.

Bitirirken;

Ebeveynlere tek bir tavsiye verebilecek olsam, o şu olur: Asla gücünüzü küçümsemeyin. Üstün potansiyel eğitimini şu anki haline getirenler, kararlı ebeveynlerdir. Çocuğunuzun eğitim hayatında, ilk başta küçük gözükse de zamanla artacak şekilde, anlamlı değişimler yapabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzu savunma süreciniz ona kararlılığın ve yaratıcı şekilde problem çözmenin önemini gösterecektir – ki bunlar, bütün çocukların, başarı süreçleri boyunca ihtiyaç duyacakları yeteneklerdir.

Üstün Zekalı Öğrenci ve Okul ile Etkili İletişim-Bölüm:2

| Yorumlar (3 Yorum) • Cok yararli bir makaleydi sizlerle nasil iletişim e gecebilirim bir üstün potansiyelli oglum için cok cabalamak istiyorum ancak bunu bile yaparken önümde bir çok engelle karşılaşıyorum bana yardımcı olursaniz cok sevinirim. ..

  • Merhabalar. Öncelikle sizlere kolaylıklar diliyoruz. Vakfımızla iletişime geçerseniz sizlere en iyi şekilde yardımcı olacağımızdan emin olabilirsiniz.
   yerimiz: koşuyolu katip salih sokak no:18 dedir. telefon numaralarımız: 0545 236 61 20 0 216 326 81 88
   kolay gelsin

Bizi Twitterda Takip Edin

Türkiye Üstün Zekalılar Yüksel Eğitim ve Gelişim Vakfı

Tüzyev Vakfı olarak, Wisc-R, Wisc-4, Torrence ve Standford Binnet testlerini uygulayan, değerlendiren ve bu testlerde Üstün Zekalı, Üstün Yetenekli ve/veya Üstün Potansiyelli olarak tanılanan çocukların eğitimini dünya standartlarında uygulayan bir vakıftır.